Jidlo, jidlo, jidlo
Nikca [kamaradka z gymplu] mela dobry napad na clanek. O anglickem stravovani. Tak tady je ;]
Popravde receno, jsem jela do Anglie s pocitem, ze tam musim umrit hlady. Slysela jsem od lidi, ze jejich stravovani a jidlo je celkem strasny, ale ukazalo se, ze to neni pravda a ja si dokonce privezla nekolik kil navic ;] Nemuzu to ohodnotit nejak globalne, byla jsem jen ve dvou rodinach, a jen u nich se to celkem lisilo. Kdyz to ale tak shrnu, prijde mi, ze se Anglicane snazi jist zdrave. Ke kazdemu jidlu nejaka ta zeleninka, hrasek, mrkvicka, brokolicka [k ni jsem mela, nevim proc, nejaky odpor, ale je celkem dobra]. Jinak
vas jeste musim upozornit, ze to srovnavam hlavne z meho pohledu stravovani a ja jim naprosto nezdrave a nevhodne, takze co se me bude zdat jine, je u vas treba naprosto stejne ;]
Zacneme tedy snidani. Anglicane si potrpi na snidane ve znameni musli, cornflakes a obdobnych krupavych veci rozpustitelnych v mlece. Kdyz obcas zmeni repertoar, daji si toasty s vajickem a slaninou. Slanina je zde hodne oblibena. Dospeli si obcas daji k snidani kavu, deti si vystaci s mlekem, ktere maji pridane ke krupave pochoutce.
Rada bych se vratila k pojmu toast. Pro me, byl do chvile, nez jsem se vydala do Anglie toast proste toast. Coz znamena dva platky toastoveho chleba, mezi to syr, salam a dat to do toastovace. U nich toast rikaji sice toastovemu chlebu, ale je to pouze chleb opeceny v topinkovaci.
Dalsim jidlem je pro Anglicana neco jako obed. Tady narazim na prvni rozpory. V prvni rodine byl klasicky obed v podobe pouze toastu, ci jineho dostupneho peciva [o nem se zminim take pozdeji] s necim. Hodne oblibeny je tunak, syr, sunka, ancovicky, a take jine pochoutky, ktere u nas nemame. Napr. podivne vejce v necem jako je strouhanka, staci pote jen ohrat – vyborne. Neco jako pastika – vyborne. Takova koule s tvrdym okrajem a uprostred zlastni pastika, ci maso – vyborne. Obcas prislo na radu teple jidlo, kdyz neco zbylo z minuleho dne, ci jakasi polevka.
V druhe rodine se snazi obedvat teple. Vyjimka je, kdyz jdou deti do skoly, to pak s sebou maji klasicky lunch v podobe toastu, k tomu jogurt, nejake to ovoce. Teply obed pak vypada vetsinou tak, ze se jde s detma jist nekam ven, a to jedi prevazne hranolky s kuretem nebo rybou a kdyz vari doma Richard, tak je to vzdy neco na panvi, nejaka smes zeleniny s masem, obcas jsou v tom spagety, nejaka ryze a podobne. Milujou tady chilli.
Poslednim chodem je vecere. Tu maji teplou a maji ji celkem brzo. Kolem seste, sedme hodiny. Soucasti musi byt zelenina, vetsinou tedy varena. Vecere byvaji hodne pestre. Zatim jsem se tedy nesetkala s nasimi klasickymi omackami ani knedliky. Neji ani sladka jidla. Kdyz uz maji teba palacinky, tak pouze jako dezert po jidle. V dezertech si hodne libuji. Po jidle prijde tedy na radu treba jogurt, nebo jakysi puding, male deti pak klasicky dostavaji treba nejaky dorticek nebo neco sladkeho za odmenu, ze vse hezky snedly.
Prilohy maji stejne, jen brambory pripravuji jinak. Vetsinou na americky zpusob a nebo je po uvareni jeste opecou, coz je strasne dobry. Co se docela lisi je pro me maso. V prvni rodine snad neznali jine maso, nezli jehneci. Ma takovou zlvastni chut. Mne treba nai tak nevadilo, ale Mira ho vubec nemusi. Tady v te rodine, ale uprednostnuji kravicku. Hodne se tu vari z mleteho masa. Napr. Rockyho nejoblibenejsi pokrm je mlete maso orestovane na cibulce, do toho date nasekana rajcata, nechate to povarit. Pak to date na pekac, polozite na to nakrajene, uvarene brambory nebo kasi, polozite navrch platky syra a date to zapict. Zkuste to, je to dobre.
Hodne take maji radi testoviny.
K piti si dopravaji ponejvice caj. Sice se rika, ze maji caj o pate, ale oni maji caj v podstate cely den. Jakmile prijde treba opravar na bojler, nebo jakakoli navsteva prvni otazka je, jestli nechteji caj. Jejich caj je zvlastni tim, ze do neho pridavaji mleko. Je to dobre. Ale musim upozzornit, ze az to budete zkouset doma, nebude vam to chutnat jako tady. Maji tu totiz chutove jine mleko, nezli my doma, takze s tim nasim to neni ono. Mira to zkusil vylepsit u nas doma smetanou a to se tomu uz blizi. Takze zkuste smetanu ;]
V prvni rodine rodice holdovali vinu. Kazdy vecer si k veceri otevreli flasku, nekdy dve a nekdy teda pivo. Tady jsem se s tim zatim nesetkala. Kdyz uz jsme u toho piva, tak jsou Anglicane totalne out. Neumeji ho ani poradne natocit. Pro ne, kdyz ma pivo penu znamena, ze vas osidili. Takze toci pivo bez peny. Maji tady take jine Miry, takze to neni ani klasicky pullitr a stoji nehorazne penize. Tady je to naopak, nezli u nas. U nas zaplatite nehorazny penize za colu, tady za pivo. A neumej pit. Daj si dve a jsou naslupky. Ty prvni rodine Mira privezl malej soudek piva a kdyz jsme jim rekli, ze to treba u nas vypije jeden clovek za vecer, tak Lauriemu malem spadly brejle z nosu. Pivo tady hodne mixujou. Hlavne zensky maji radi pivo napul s limonadou.
Jinak pit se tady muze od 21. Zvlastnosti je, ze kdyz vam je 14 muzete pit, kdyz vamto piti koupi, a ted si nejsme jista, jestli rodic a nebo proste osoba starsi 21 let. Ten vztah k alkohlu mi zde prijde uplne jiny nezli u nas. Mladi se u nas chodi bavit do hospody a nalit se, tady mi to tak neprijde…
Deti samozrejem radi mlsaji. Jednou z jejcih pochoutek je burakove maslo. To date na toast a navrch jeste marmeladu. Mira se po tom muze utlouct ;]. Jinou pochoutkou jsou tradicni mafiny a cookies [mafin mi proste chutnal jako babovka a cookies je takova susenka no, to prodavaj u nas taky] a specialitou jsou mince pies. To je takovy specialni testo a vevnitr je sladka napln, ale tak sladka, ze clovek je tim doslova zapatlanej.
V obchodech nenajdete vsechny nase oblibene potraviny. Treba strouhanku neznaji. Maji take jinou mouku. Nenasla jsem polohrubou a vetsinou nepouzivaji prasek do peciva, jejich mouka vetsinou jiz takovou prisadu obsahuje. Veliky rozdil je pak v pecivu. Favoritem je tu toastovy chleba, ale ne jako u nas, takovy ty gumaky, ale cerstvy jako nas klasicky. Maji jich zde asi milon druhu. A jsou teda vyborny. Co tu nenajdete je nas klasicky chleba, rohliky, housky, vanocky ani snad mazance. Misto toho zde najdete hodne baget, takove sladke chlebicky, ktere jsou podobne vanocce, milion mafinu a ruzna sladka peciva k snidani. Na druhe strane si holduji pecivu se slanymi naplnemi, jako s parkem, spenatem a podobne. Tyhle veci jsou tu ale celkem drahe. Rika se, ze co delaji primo oni, je drahe a co ne, levne.
Stezi najdete nase klasicke parky. Ty jejich jsou male, tlustsi a chutove uplne jine. Taky si v nich celkem libuji. Pak jsem se zde v obchode jeste nesetkala s klasickym pultem s masem nebo se syry. Vse uz zde maji navazene a dane v obalech. Rozdily maji taky v jogurtech. Prijde mi, ze nas klasicky jogurt ani nemaji. Maximalne jsem narazila na Danone, ale videla jsem takovy zvlastni prichute, ze jsem ho ani radeji nekupovala. Velky vyber pak mate v oddeleni mrazenych potrvain, kde si muzete zakoupit jiz pripravena jidla, ktera pak uz jen ohrejete nebo doplnite prilohou.
Posledni veci je jejich zpusob vareni. Predpokladam, ze to tak neni ve vsech rodinach, ale pouze ve velkych domech. Tady vari na veci s nazvem Aga. Je to takova velika pec, se dvema plotynkama, rozdelena na mensi casti. V jednotlivych castech pak muzete pect, grilovat a podobne. Tahle vec je porad tepla, nevypina se, vetsinou slouzi jako hlavni topeni v dome. Kdyz jsem to videla poprvy, tak jsem si rikala, sakra co to je, ale ted na to nedam dopustit. Je to dobra vec, jen stoji nekrestansky penize ;]
No, to je asi tak vsechno, co me k anglickymu jidlu napada. Proste si hubu neosidej ;] Az se mi z toho sbihaj sliny…Dobrou chut Vam preje
Aja
Komentáře
Přehled komentářů
to ham: jj, dík :) strouhanku jsme nakonec našli a párky taky :) chjo, se tady na to nemůžu dívat, hned bych se tam vrátila...a ty jsi v Anglii?
ham
(ham, 15. 12. 2009 12:44)Strouhanka se rekne breadcrumbs a koupit se da v kazdem supermarketu. Nasim parkum se rika Frankfurter (sausages) a taky se daj koupit vsude.
Neni zac ;]
(Aja, 21. 2. 2009 17:17)...snad ti to aspon neco reklo, nejsem nejakej expert pres jidlo ;]
Díky...
(Nikola, 21. 2. 2009 13:59)... za článek na přání. Dostala jsem se k tomu až teď :-)
ahoj
(Ája, 15. 12. 2009 16:08)